Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kürdistan referandumu üzerine!
13 Eylül 2017 Çarşamba 13:25
 Bu Haberi Paylaş


 25 Eylül'de yapılacak referanduma doğru gidildikçe homurdanmalar iyice artacağa benziyor.

 Meseleyi savaş sebebi sayanlardan tutun, Barzani ailesinin bu meseleyi yolsuzluklarına kılıf olarak giydirmek istediğine varana dek bir sürü yaklaşım, analiz ve değerlendirme…

Oysa bu öyle bir meseledir ki her şeyden önce soğukkanlı olmayı gerektiriyor.

Öfke, hissiyat, hele hele hamasetle hiç değil; sağduyu ve metanetle yaklaşmak gerekiyor.

IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye daha fazla kulak vermek gerekiyor:

 "Bu referandumu bu zamana kadar ertelememiz bile bir hataydı. Eğer daha fazla geciktirirsek işler daha kötü olacak. Bu yüzden doğru zamanın geldiğini düşünüyoruz."

 Meseleyi ister Kürt meselesi ister Kürdistan meselesi bağlamında ele alalım, bu mesele artık bölgesel ve uluslararası bir boyut kazanmıştır.

 Meselenin bu raddeye gelmesinin en büyük vebali ve günahı ise emperyalist temelde kurulan ulus devletlerin tekçi, ırkçı ve faşizan yaklaşımlarıdır.

 Ortadoğu denilen İslam coğrafyasında Filistin meselesinden sonraki en kanlı, en can yakıcı sorundur bahse konu olan.

 Bu öyle bir meseledir ki bir asra yakındır çözüme kavuşturulmadığı için, milliyetini dinine feda eden sahipsiz ve değerli bir kavmin binlerce, on binlerce evladını dinsizlik denizine insafsızca ve vicdansızca gark etmiştir.

 Öyle bir meseledir ki bir halk, Allah'ın ayetleri hükmündeki en temel haklarını az buçuk talep ederken bile katliamdan geçirilmiştir.

 Yine öyle bir meseledir ki zulümler, cürümler, örgütler, uluslararası komplolar, sabotajlar ortaya çıkarmış ve çıkarmaktadır.

 Evet, bu mesele adalet ve eşitlik temelinde çözüme kavuşturulmadığı takdirde bir o kadar yıkım ve zulmü daha beraberinde getirecek ve sadece Kürt halkı aleyhine değil; bu cürümde parmağı bulunan herkes aleyhine beka sorunu ve drama dönüşecek.

 “Aşılan yüz yıllık süreçte Kürtlerin Irak'la birleştirilmesi girişimleri sadece Kürtler açısından değil, Iraklılar açısından da başarılı olmamıştır” diyen Barzani'nin bu sözünü destekleyen o kadar somut gelişme var ki başlı başına bir araştırmanın konusu olmayı hak etmektedir.

 Gerek egemenlik gerekse de kaynakların paylaşılması hususunda ortaya çıkan ayrılıkların çatışmaya dönüşmesi ihtimali bölgede –hafazanallah- yeni bir kaos döngüsünün kapısını aralamaktadır.

 Kaldı ki ırka dayalı bir Kürt devleti değil, her türlü farklılığın bünyesinde “kendileri” olarak yaşayacakları bir ortak vatan, ortak devlet tasavvuru yıllardır pratize edilmiş ve bunda başarılı olunmuştur.

 İslami değerler noktasında hassasiyet taşıyan herkes, Kürt halkı arasına tekçi ve katı ideolojik gayr-ı ahlaki yaklaşımları dikte ettirmeye çalışan kan dökücü, kaos çıkarıcı zihniyetler yerine halkının inanç ve değerleri ile barışık ve Kürt halkı nezdinde ciddi bir itibara sahip Mesut Barzani'nin öncülüğündeki bu çözüm adımını yabana atmamalı; meseleyi bir kez daha bütün boyutları ile ele almalıdır.

 Meseleyi bu ciddi ve vahim boyutları ile ele almak yerine ABD-israil parantezine mahkûm etmek, siyonist-emperyalist cepheye yeni alanlar açmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Mehmet YAVUZ
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YORUMLAR
@Mahmut Altunhan
Amin. Allah razı olsun.
19 Eylül 2017 Salı 04:34
@MEHMET GÜLTEKİN
ALLAH BU RAMAZANDA LANETLİ IRKÇI İNSANLARI KAHRETSİN
16 Haziran 2017 Cuma 14:09
@Ziyaretci
Bir bingöl vatandaşı olarak bingölden utanıyorum yolları berbat yıkık dökük utanıyorum bingöl halkı bunu hak etmiyor üç dönemdir bingöl oy pusulasında birinci geliyor ve bingöle ne hizmet yapılıyor nede güzel şeyler baştakiler sesleniyorum bugün varsınız yarın yoksunuz bari varken eseriniz olsun inalı mahallenin yollarını görmenizi tasfiye ediyorum
08 Haziran 2017 Perşembe 01:43
@ahmet gökalp
Aynen başkanım katılıyorum bizahmet buyursunlarda nasıl adamcılık var gursunler
08 Haziran 2017 Perşembe 00:39
@abdulmuttalip
Helal olsun size çolingiklerim
20 Mayıs 2017 Cumartesi 20:06
@Ziyaretci
çok güzel bir imkan
03 Nisan 2017 Pazartesi 08:51
@Ziyaretci
Allah rahmet eylesin.
14 Kasım 2016 Pazartesi 14:48
@Ziyaretci
KOMSER YARDIMCISI CAĞFER AKCAN MI
21 Temmuz 2016 Perşembe 15:45
@Bünyamin Özçelik Çengelköyün halkndan
Biz köyümüzü ne pkkya ne ermenilere veririz biz bu köyde iki şehit verdik bu köyde. Ermeni soykırım şimdi dava açyr ve devlet kendi halkını dışarı atp ermeni soykırım ları yerleştirecek kadar vijdansz olamaz devletimize sonsuza kadar güveniyoruz eminizki bizleri bu köyden çıkaayaktr....
16 Haziran 2016 Perşembe 18:42
@yeter artık !!
burdan belediyeye sesleniyoruz lütfen kırmızı ışıklardaki dilencileri bingölden gönderin yeter artık antep urfa hatay çingeneleri gelmiş yerleşmiş kendinelerini suriyeli olarak tanıtıyorlar ve duygu sömürtüsü yapıp insanları kandırıyorlar gazate olarak bir manşet yapın bu rezilikten kurtarın bu insanları
25 Mart 2016 Cuma 20:07
NAMAZ VAKİTLERİ